Były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Steve Forbes na Bitcoina

W zeszły piątek (15 stycznia), Steve Forbes, były kandydat na prezydenta USA i obecny przewodniczący i redaktor naczelny Forbes Media, przyznał, że Bitcoin „kwitnie“, ale ostrzegł, że to „nie czyni go jeszcze alternatywą dla dolara“.

Forbes mówił o rosnącej popularności Bitcoinu

Po pierwsze, Forbes mówił o rosnącej popularności The News Spy i wynikającym z tego wzroście jego ceny:

„Bitcoin jest nowym ulubieńcem inwestorów. Rakietował od marca od 5.000 dolarów do ponad 40.000 dolarów, a potem trochę się wycofał. Fani przewidują, że wzrost zostanie wznowiony i że ta krypto waluta jest kierowana do 100.000 dolarów lub więcej.

Ludzie gromadzą się z powodu braku wiary w rządowe waluty. Rezerwa Federalna i inne banki centralne zmiażdżyły stopy procentowe i drukują niewyobrażalne ilości pieniędzy, aby zapłacić za środki pomocowe dla Covidów i stymulować szkody w gospodarce. Bitcoin i inne waluty kryptońskie są obecnie postrzegane jako godna szacunku klasa inwestycyjna, a instytucje finansowe dodają je do swoich portfeli.

„Entuzjaści mówią, że Bitcoin jest nowym złotem i w końcu zastąpi dolara.“

Nie zgadza się jednak z tym ostatnim sentymentem i dalej wyjaśnia, dlaczego Bitcoin nie jest pieniądzem:

Używamy pieniędzy, by kupować produkty i usługi. Dolar, na przykład, jest jak czek na samochód, płaszcz lub bilet na imprezę. Tylko w jego przypadku można go użyć do kupna lub sprzedaży prawie wszystkiego. Pieniądze działają najlepiej, gdy mają stabilną wartość. Chociaż istnieją historie o sprzedawcach gotowych zaakceptować krypto walutę taką jak Bitcoin, pozostaną one ciekawostkami dopóki nie będą miały stabilnej wartości.

Kontrakty są niezbędne dla gospodarki

Kontrakty są niezbędne dla gospodarki, niezależnie od tego, czy chodzi o zakup domu z kredytem hipotecznym, leasing samochodu, zakup ubezpieczenia i niezliczoną ilość innych czynności. Kto przy zdrowych zmysłach podpisałby długoterminowy kontrakt oparty na Bitcoinie? Więc zaciągnąłeś kredyt hipoteczny w marcu [2020] na 250.000 dolarów. Dzisiaj jest pan winien bankowi prawie 2 miliony dolarów. Z Bitcoinem to stek jeden, dzienna karma dla psów następny, a kawior dzień później.

„Innym problemem z Bitcoinem jest to, że ma stały zapas. Jego ilość nie może być zwiększona. Przeciwnie, podaż pieniądza musi być w stanie zwiększyć się, aby zaspokoić rosnące potrzeby rozwijającej się gospodarki… Aby krypto-waluty poważnie zakwestionowały istniejący pieniądz, muszą być tak łatwe, jak pieniądz jest dzisiaj. Muszą mieć stałą wartość, najlepiej złotą lub coś w rodzaju franka szwajcarskiego, aby mogły być wykorzystywane do kontraktów“.

Podsumowując, Forbes wydaje się mówić, że jedyne waluty kryptońskie, które mogą być uważane za pieniądze, to stabilne monety (powiązane ze złotem lub silną walutą fiat, taką jak frank szwajcarski).