,

Kobieta jako lider zespołu – fakty i mity

Awatar Jolanta Janikowska

Szczególnie kobiety mogą natknąć się na wiele krzywdzących stwierdzeń na temat tego, jak potencjalni mogą poradzić sobie na odpowiedzialnym stanowisku w pracy. To zazwyczaj przeróżne stwierdzenia bagatelizujące spore możliwości płci pięknej pod tym względem.

W dzisiejszym wpisie wspólnie sprawdzimy, co mężczyźni uważają o kobietach w roli ich lidera oraz sprawdzimy statystyki dotyczące kwalifikacji kobiet i ich zajmowanych stanowisk względem płci męskiej. Sprawdź, jak ta naprawdę prezentują się liczby!

Kobiety w wielkich korporacjach – statystyki
Badania z 2021 roku ujawniły, że stanowiska dyrektorów i kierowników w spółkach globalnych i korporacjach zajmuje nieco ponad 20% kobiet. Oznacza to, że około ¼ ważnych stanowisk ujmuje płeć damska. To bardzo dobry wynik w odniesieniu do lat ubiegłych. Pod tym względem widoczny jest zauważalny postęp.

Z kolei badanie Gallup wykazało, że kobiety na wysokich stanowiskach są bardziej zaangażowane w swoją pracę i często osiągają lepsze wyniki pod względem satysfakcji z pracy zespołu i jego motywacji. Warto przy tym zauważyć, że w badaniu Glassdoor odnotowano różnicę na poziomie około 16%, w której stwierdzono, że płeć damska zarabia aż tyle mniej w porównaniu do mężczyzn.
Zalety kobiet w pracy
Coraz więcej firm decyduje się na modernizację swojej kadry i z otwartymi rękami przyjmuje kobiety na cenione stanowiska. Dzieje się tak, ponieważ powoli uważana jest znacznie większe zaangażowanie pań w pracę, którą muszą wykonać.

Oto kilka najważniejszych zalet zatrudniania kobiet do pracy:

Motywacja i zaangażowanie – kobiety to większa motywacja i zapał do działania, a w konsekwencji większa wydajność.
Lepsze decyzje – według badań można stwierdzić, że kobiety osiągają lepsze wyniki finansowe dzięki umiejętności w podejmowaniu lepszych decyzji i organizacji.
Lepsze umiejętności komunikacyjne – empatia, komunikacja i zdolność budowania relacji to zalety miłej codzienności i lepszej współpracy w zespole z kobietami.
Perspektywy – doświadczenie i podejście do pracy w życiu kobiet jest zgoła inne niż u mężczyzn i cechuje się dużą kreatywnością i innowacyjnym tokiem myślenia.

To tylko kilka podstawowych zalet, które świetnie pokazują, dlaczego zatrudnienie kobiet może przynosić firmie korzyści.

Czy kobieta poradzi sobie z natłokiem obowiązków w pracy?

Wiele kobiet słysząc o różnicach względem zatrudnienia na cenione stanowiska, zastanawia się, czy podołają i czy sprawdzą się w roli odpowiedzialnego lidera lub kierownika. Niestety niektóre panie szybko rezygnują z awansu i nie chcą ryzykować.

W praktyce dobrze widać, że kobiety znacznie lepiej sprawdzają się na odpowiedzialnych stanowiskach. Stojąc przed wyborem lub podjęciem ostatecznej decyzji w tej kwestii, warto przypomnieć sobie, kto jest odpowiedzialny za funkcjonowanie domu lub kto w większości wychowuje dzieci. To poważne “stanowiska”, za które zazwyczaj odpowiedzialna jest kobieta. W takich rolach radzi sobie idealnie, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, by odpowiedzialna kobieta nie mogła zastąpić mężczyzny na dowolnym stanowisku.

Doniesienia ze świata biznesu i statystyki jasno dowodzą i potwierdzają postępy związane z obecnością kobiet jako liderów zespołu w obszarach życia zawodowego wielu branż na świecie. Niech będzie to Twoją motywacją!

Awatar Jolanta Janikowska