,

Osiągnięcia kobiet w sztuce i nauce

Awatar Jolanta Janikowska

Stereotyp o tym, że kobiety pod wieloma względami są gorsze od mężczyzn, powoli odchodzi w zapomnienie. Współcześnie coraz więcej kobiet wiedzie prym w sportach, osiągnięciach, nauce i przede wszystkim trzyma w ryzach życie całej swojej rodziny.

Dziś skupimy naszą uwagę na kobietach sukcesu i wspólnie sprawdzimy, w jakich dziedzinach ich osiągnięcia znacząco wpłynęły na nasze otoczenie. Być może będzie to dobra dawka motywacji dla każdej z Was!

Rola kobiet w społeczeństwie, nauce i sztuce

Aktualna rola kobiet w nauce, sztuce i społeczeństwie jest naprawdę wpływowa. Coraz więcej kobiet interesuje się tymi dziedzinami i co ważne nie są z tego powodu piętnowane. Jeszcze jakiś czas temu nie byłoby to aż tak oczywiste.

Utrwalana rola kobiety w starożytności rzutowała na ich życie przez dłuższy czas. Dziś kobiety są powszechnie szanowane i uznawane w wielu dziedzinach. Sprawdź najważniejsze osiągnięcia znanych kobiet sukcesu XXI wieku.

  1. Malala Yousafzai – otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2014 roku za walkę o prawo kobiet do edukacji. W Pakistanie przetrwała zamach na jej życie ze względu na swoje działania.
  2. Angela Merkel – była kanclerz Niemiec od 2005 do 2021 roku. Stała się jedną z najdłużej urzędujących głów państw w historii Niemiec. Jej polityka i przywództwo odegrały kluczową rolę w kształtowaniu europejskiej polityki i gospodarki.
  3. Serena Williams – uznawana za jedną z najlepszych tenisistek w historii. Serena Williams zdobyła wiele tytułów wielkoszlemowych i olimpijskich. Pobiła nieosiągalne rekordy w historii tenisa.
  4. Michelle Obama – była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2017. Zaangażowana w działania na rzecz edukacji, zdrowia publicznego i równości płci. Jest autorką bestsellerowych książek i ikoną stylu życia.
  5. Emma Watson – aktorka, aktywistka i ambasadorka dobrej woli ONZ. Emma Watson jest znana z roli Hermiony Granger w serii filmów „Harry Potter”. Zaangażowała się w walkę o prawa kobiet i równość płci, zwłaszcza poprzez kampanię HeForShe.
  6. Sheryl Sandberg – dyrektor operacyjny Facebooka i autorka książki „Lean In”. Stała się manifestem dla wspierania kobiet w osiąganiu sukcesu zawodowego i przełamywaniu bariery szklanego sufitu.
  7. Kamala Harris – była senator Stanów Zjednoczonych i pierwsza kobieta wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Także pierwsza osoba pochodzenia afroamerykańskiego i południowoazjatyckiego na tym stanowisku.
  8. Greta Thunberg – szwedzka aktywistka klimatyczna. Zyskała międzynarodową sławę dzięki swojemu zaangażowaniu w walkę ze zmianami klimatycznymi i zainspirowała miliony ludzi na całym świecie do działania.

Największe wpływy kobiet

Kobiety z roku na rok zdają się mieć coraz to większy wpływ na świat i otoczenie. Coraz więcej słyszy się o równości w sporcie, polityce, biznesie i społeczeństwie. Przekonania te nie są szczególnie krytykowane przez mężczyzn. Kobiety mają coraz większe możliwości względem minionych dekad. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy cenią sobie wolność i równość.

Awatar Jolanta Janikowska