Wiele rodzin jasno nie ustala znanego podziału obowiązków. Życie w domu lub mieszkaniu wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i obowiązkami. Warto wprowadzić ich konkretny podział, by wymagać od każdego, a nie tylko od pani domu.
Doskonale wiemy, że chęć wprowadzenia podziału obowiązków może wywołać niekontrolowane emocje, a wręcz agresję u wszystkich, którzy nie mają zamiaru pomóc w codziennych pracach i codziennych obowiązkach. Sprawdźmy więc, od czego zacząć i jak wprowadzać zmiany, by przy chęci dobrej zmiany nie stać się jej ofiarą.
Jakie zmiany warto wprowadzić?
Wprowadzenie dobrych zmian to dobry początek, by zmienić standardy panujące w Twoim domu. Jeśli masz dość tego, że to na Twojej głowie są wszystkie najważniejsze sprawy i masz poczucie tego, że bez Ciebie dom może przestać dobrze funkcjonować, to idealny moment, by pomyśleć o przewrocie. Oczywiście zmiany zawsze warto rozpoczynać od podstawowych kwestii, w tym małych przewrotów, tak by nie zaskoczyć osób, których będą dotyczyć.
Mając to na uwadze dochodzimy do wniosku, że warto rozpocząć od podstawowych kwestii:
Planowanie i harmonogramy – warto wprowadzić wstępne harmonogramy różnego rodzaju wydarzeń, w których mają brać udział konkretne osoby lub cała rodzina. Wydarzenia te mają być priorytetem. Pozwolą wspólnie podołać wyzwaniom i obowiązkom, a przede wszystkim będą świetną integracją rodziny.
- Podział obowiązków – przejrzysty podział obowiązków to podstawa dobrego planowania. Warto rozdysponować pewne obowiązki pomiędzy członków rodziny. Pozwoli to lepiej wychować dzieci ze świadomością obowiązku pracy, którą zazwyczaj w całości przejmują rodzice.
- Współpraca i wsparcie – wzajemne wsparcie w codziennych obowiązkach jest przydatne i może budować mocne relacje.
- Ponoszenie odpowiedzialności – ponoszenie indywidualnej lub zbiorowej odpowiedzialności, w tym za opiekę i wychowanie dzieci również jest potrzebne, a wręcz powinno być niezbędne.
- Komunikacja – warto zadbać o to, by w rodzinie panowała poprawna komunikacja. To dobry fundament każdej zmiany.Jak wyjść z rutyny i krzywdzących przekonań?
- Chcąc zmienić swoje dotychczasowe życie, warto krok po kroku przesuwać granice podziału obowiązków. Jeśli dopuściłaś do sytuacji, w której większość rzeczy leży na Twojej głowie, to najwyższy czas coś zmienić. Możesz delikatnie zasugerować zmiany lub psychologicznie podejść do tematu. Warto pogłębiać swoją wiedzę. Przydatne mogą być powszechne książki lub podcasty. Wiele osób boryka się z podobnym problemem i ma wrażenie, że już za późno by wymagać od reszty rodziny i przełamać stereotyp kury domowej.
Jaki podział obowiązków jest najlepszy?
Najlepiej będzie wtedy, gdy każdy domownik będzie miał swoje główne obowiązki i będzie czuł się w nich dobrze. Mogą to być rzeczy, w których ktoś czuje się niezastąpiony. Świadomość posiadania jakiegokolwiek obowiązku już jest dużym sukcesem.
Oczywiście dobrze by było, gdyby obowiązki były rozdzielone po równo. Nie wątpimy, że dojdziesz do takiego momentu. Nie stanie się to od razu, więc praca nad łagodną zmianą zasad i przekonań panujących w twoim domu będzie tutaj bardzo ważna.